Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak psát do Wikipedie snadno a rychle

2. 1. 2010

Jak opravím chybu?

Kliknutím na políčko "editovat", které je v každém článku Wikipedie nahoře (pro nepřihlášené je třetí zleva, pozor, není nahoře na liště prohlížeče!). Základní úpravy se provádějí jako při běžném psaní textu ve Wordu, klikáním na ikony (není potřeba psát žádný kód); odkazy na jiné články se vytvářejí pomocí dvojitých hranatých závorek "[[blabla]]").

 

Jak poznám, kdo do daného článku kdy co napsal?

Kliknutím na políčko "historie" (pro nepřihlášené čtvrté zleva) a porovnáním jednotlivých verzí (verze se označují kliknutím do kolečka na daném řádku, porovnávat lze vždycky právě dvě libovolné verze.

 

Musí být člověk pro editování Wikipedie zaregistrován?

Ne, nemusí, pokud nemá ve Wikipedii účet, může editovat také a jeho IP adresa se zaznamená. Výjimku tvoří polozamčené a zamčené články, které mohou editovat jen registrovaní uživatelé, resp. správci (zamčené).

 

Jak dlouho trvá registrace (založení účtu)?

Asi půl minuty, je to automatický proces. Problémy můžete mít jen tehdy, pokud jste problémový uživatel z dřívějška, který se do Wikipedie pokouší proniknout pod jinou identitou, nebo pokud nebudete přispívat ke zlepšení článků nebo se budete chovat v rozporu s etiketou, netiketou, platnými zákony nebo dobrými mravy.

 

Za jak dlouho se projeví změna, kterou v článku provedu, online?

Okamžitě, nikdo ji neschvaluje. Nové změny ale kontrolují a mohou měnit či mazat jak správci Wikipedie, tak běžní uživatelé. Velká chyba a/nebo chyba v důležitém či hodně navštěvovaném článku bývá opravena i v řádu sekund nebo minut, malé chyby nebo chyby v méně navštěvovaných článcích mohou zůstat bez opravy déle.

Sám jsem provedl pokus: V článku Ergoterapie jsem napsal do Wikipedie záměrně chybu (malý vandalismus, viz cs.wikipedia.org/w/index.php). Zůstala tam bez dvou dnů přesně půl roku (!).

Naproti tomu chyba v hojně navštěvovaných článcích (např. Václav Havel, Barack Obama) bývá odstraněna obratem. "Právo beta" v článku Francie bylo naproti tomu opraveno na správné "veta" už po dvou dnech (cs.wikipedia.org/w/index.php).

 

Co dělat, pokud nějakou informaci ve Wikipedii považuji za nesprávnou?

Buď ji můžete hned opravit, zejména, pokud uvedete i důvěryhodný zdroj, v kterém je uvedena nebo ze kterého čerpáte, nebo můžete do textu vložit šablonu "Fakt?", "Doplňte zdroj", "Ověřit" nebo "Ověřit - část" (článku), čímž požádáte ostatní o doplnění zdroje, případně úpravu článku. Šablona je obecně udělátko, které zařídí, že po vložení určitých, předem definovaných kombinací znaků se v článku zobrazí jistý, od oněch znaků odlišný text. Šablony šetří práci a usnadňují vyhledávání a shromažďování článků, v nichž jsou.

 

Jak uvádět zdroje?

Za daný výraz nebo větu (u věty až za tečku) vložíte kliknutím na tlačítko pod editovacím oknem text "<ref></ref>", mezi obě slova "ref" vložíte citaci zdroje (knihy, webu apod.), a dolů, hned pod vlastní text článku, vložíte nadpis "Reference" a text "<references />" (opět kliknutím na toto slovo pod editovacím oknem).

 

Bonus:

Poznám nějak, odkud přispívá člověk, u něhož vidím jenom IP adresu?

Ano, tato informace je viditelná pro všechny, a to o každém, kdo je připojen k Internetu (tedy nejen o editorech Wikipedie...). Postup: IP adresu zkopírujeme sem:  www.reeloo.net/app/ip_info/, kde je přímo i odkaz do Google maps.

Cíl: Uvědomit si, že nás (a všechny ostatní) na internetu neustále kdokoli vidí, policie může případně přesně lokalizovat i dům a zástrčku, z níž je daný uživatel připojen.

 

Poznámky:

- Je "vidět" nejen naše pozice, ale i používaný operační systém, nastavení monitoru a spousta dalších údajů, viz aplikace "All about you": www.reeloo.net/app/all_about_you/.

- Pokud ale někdo edituje z mobilního telefonu, IP adresa se mění: Z jedné IP adresy mohou během krátké doby (hodin, dnů) přispívat různí lidé (!).

 

Bonus 2:

Dá se nějak zjistit návštěvnost jednotlivých článků?

Ano, např. viz stats.grok.se/.
Statistika příspěvků aj. jednotlivých uživatelů je zde: toolserver.org/~interiot/cgi-bin/count_edits.Tip pro studenty

Napsat o něčem článek do Wikipedie je dobrý způsob, jak se něco naučit (lepšího zapamatování se dosáhne jednak tím, že je člověk nucen myšlenky sám formulovat, a dále tím, že je sám zapíše). Další přínosy napsání článku:

- příště, až budu (zvláště těžko (zejména na internetu) zjistitelnou informaci hledat, vím, kde ji najdu

- pomohu tím ostatním, až ji budou hledat

- pokud je informace na internetu opravdu "k nenajití" (případně ne v tak ucelené podobě, jak o ní pojednává náš článek), tvoří člověk skutečně přínosné dílo

Příklad z češtiny: V některých lingvistických pracích je zmíněno jméno Rusa Karcevského jako člena Pražského lingvistického kroužku (PLK). Takřka nikde se ale člověk nedozví, kdo to vůbec byl, často jsou dokonce uvedeny jen iniciály jeho jména a otčestva, pravopis kolísá. Proto jsem po rešeršování vytvořil alespoň tento stručný pahýl (s ověřenými informacemi): Sergej Josifovič Karcevskij. Podobně je na tom jeden ze zakladatelů české literatury pro děti František Doucha.

 

Učení (se) cizím jazykům                           

- Pomůcka pro sémanticky obtížně vymezitelné pojmy (české rohlík a croissant x německé Kippel, Kipferl, Hörnchen, Croissant; č. hrnek, šálek x angl. mug, něm. Tasse)

- Pro zajímavost: seznámení se s nářečími - např. v rámci německých nářečí existuje mj. bavorská, ripuárská (nářečí okolí Kolína n. Rýnem) nebo pensylvánskoněmecká verze Wikipedie - odkazy na ně jsou zde: Wikipedie v různých zajímavých jazycích
    Ukázka bavorštiny: De boarische Sproch buidt zamm mitn Alemannischn und Fränkischn de obadeitschn Sprochn.

 

Zajímavý tip pro zpestření výuky cizích jazyků je v článku: Porovnávání článků z různých jazykových verzí Wikipedie

 

Další informace:


Tipy: Wikipedista:Jiří Janíček
Kompletní návod: Nápověda:Obsah.

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Нашел необычную информацию

(Jimmyblept, 19. 5. 2019 17:57)

Привет! класный у вас сайт!
Нашел интересную инфу: https://zen.yandex.ru/media/bestplanet/10-neobychnyh-liudei-s-unikalnoi-krasotoi-5cc82e898b758300b4f7c316

Free XEvil Demo can solve 99% types of captchas

(MashaCox, 10. 12. 2017 17:25)

Tato zpráva je zde zveřejněna pomocí programu XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 je revoluční aplikace, která může obejít téměř veškerou ochranu proti botnetu.
Captcha Rozpoznávání Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com a více než 8,4 milionu dalších typů!

Četl jste to - to znamená, že to funguje! ;)
Podrobnosti na oficiálních stránkách XEvil.Net, je bezplatná demo verze.

XEvil will crash worldwide internet

(JuliezGrish, 24. 11. 2017 21:38)

Tato zpráva je zde zveřejněna pomocí programu XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 je revoluční aplikace, která může obejít téměř veškerou ochranu proti botnetu.
Captcha Rozpoznávání Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com a více než 8,4 milionu dalších typů!
Četl jste to - to znamená, že to funguje! ;)
Podrobnosti na oficiálních stránkách XEvil.Net, je bezplatná demo verze.

Revolutional package XRumer 16.0 + XEvil break ANY hard captcha

(Claudiaplasy, 16. 11. 2017 21:17)

Absolutely NEW update of SEO/SMM software "XRumer 16.0 + XEvil 3.0":
captcha breaking of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another categories of captcha,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM software: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other software.

Interested? There are a lot of impessive videos about XEvil in YouTube.
Good luck!

P.S. XEvil 4.0. recognize ReCaptcha2 too;)

Test, just a testTest, just a test

(pigeGese, 10. 5. 2017 10:55)