Jdi na obsah Jdi na menu
 


Základní seznámení s Wikipedií - Co byste o ní jako učitelé měli vědět

2. 1. 2010

Základní seznámení s Wikipedií - Co byste o ní jako učitelé měli vědět

Wikipedie patří v mnoha státech mezi deset nejnavštěvovanějších serverů. Je to mezinárodní "volná" encyklopedie, to znamená, že její obsah může každý použít libovolným způsobem, včetně komerčního. Má sesterské projekty - Wikicommons (obrázky a videa, obrázky často přejímají některé časopisy, např. Epocha - všímejte si malých popisků u fotografií nebo na okraji stránky či v tiráži), Wikislovník (dříve Wikcionář), Wikizdroje (plné texty knih, na něž již vypršela autorská práva (v ČR 70 let po smrti autora) aj. Jakousi parodií na Wikipedii je Necyklopedie, která obsahuje (někdy jen rádoby-) vtipné články. Wikipedii založili v roce 2001 dva Američané: internetový podnikatel Jimmy Wales, přezdívaný "Jimbo", a filosof a informatik Larry Sanger.
    Počtem článků je dlouhodobě největší anglická verze Wikipedie, která má aktuálně (1. 1. 2010) více než 3 144 000 článků, za níž v současnosti následují německá, francouzská, polská (srov. počet mluvčích!), italská, japonská a nizozemská (!) verze. Česká Wikipedie, která byla spuštěna v roce 2002, je se 145 000 články 18. v pořadí, podobný počet článků jako česká má např. maďarská, slovenská, esperantská (!) a arabská (!) verze (
List of Wikipedias).
    Výhodou Wikipedie je, že může rychle reagovat na změny (např. úmrtí osob) nebo nové události (převraty, přejmenování měst, z událostí z posledních let existují například články o povodních na Moravě a v Čechách, o Fritzlově případu či prasečí chřipce). Na druhou stranu počet článků narůstá také díky tomu, že existují i články např. o jednotlivých postavách seriálu Simpsonovi (např. ohledně existence článku Čmeláčí muž vznikla na české Wikipedii obsáhlá diskuse) nebo o jednotlivých pokémonech).
    Někteří učitelé zadávají vytvoření článku ve Wikipedii dětem jako (domácí) úkol. Někdy se stává, že pokud děti pracují ze školy, a vystupují tak navenek pod jednou IP adresou, některé dítě vytváří hodnotný článek, zatímco jiné provádí různé pokusy a legrácky, které se ve Wikipedii označují stručně jako vandalismus. Správci pak musejí řešit otázku, zda tuto IP adresu blokovat, pokud z ní i po napomenutí nepřestávájí proudit vandalismy. Další informace pro učitele, kteří by chtěli svým žákům zadávat jako úkol práci s Wikipedií, jsou zde:
Wikipedie:Pro učitele.
    Zmiňme ještě tzv. pravidlo tří revertů. Jako revert se označuje zrušení editace (= úpravy) článku, kterou provedl někdo jiný. To někdy vede k tzv. revertačním válkám, které jsou nežádoucí. Neshody si mají zainteresované osoby vyříkat na diskusní stránce příspěvku, na svých diskusních stránkách nebo jinak. Uživatel nemá provést více než tři reverty, jinak bude (dočasně) zablokován.
    Asi nejvýznamnějším známým českým Wikipedistou je po mém soudu profesor Jan Sokol, který působí pod nickem Sokoljan. Mé příspěvky (které budu rád, když vylepšíte), naleznete zde (výběr):
Wikipedista:Jiří Janíček, seznam všech mých editací potom zde: příspěvky.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Elon Musk was right: artifitial intelligence will make new WAR. The "XEvil" was released!

(MashaCox, 13. 12. 2017 21:48)

Tato zpráva je zde zveřejněna pomocí programu XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 je revoluční aplikace, která může obejít téměř veškerou ochranu proti botnetu.
Captcha Rozpoznávání Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com a více než 8,4 milionu dalších typů!

Četl jste to - to znamená, že to funguje! ;)
Podrobnosti na oficiálních stránkách XEvil.Net, je bezplatná demo verze.