Jdi na obsah Jdi na menu
 


Připojte se k oficiálnímu zahájení války!

20. 12. 2009

Psal jsem do školy text o práci s Wikipedií, navrhl jsem různé úkoly, mj. porovnat verze jednoho článku v jejích různých jazykových verzích. Napadlo mě, že by nebylo špatné podívat se na nějaké kontroverzní téma, třeba sovětsko-afghánská válka, z pozice obou stran, případně ještě z pohledu teoreticky nezainteresovaného státu. V Afghánistánu se mluví paštúnsky, ale hlavně persky; Google translator z této dvojice nabízí (podle očekávání) překlad jen ze známější perštiny, článek je (z této dvojice) ve Wiki taky jen v perštině. Inu, hurá, pusťme se do strojového googlepřekladu!

Překvapilo mě, že část textu byla přeložena velmi dobře (automat dobře "tipnul", které významy zvolit), ale pak mě překvapila, a musím přiznat, že i pobavila, věta: "Sovětská válka v Afghánistánu mezi vojenskými téměř deset let sovětské armádě v Afghánistánu a muslimských mudžahedínů. Připojte se k oficiální zahájení války, obvykle Vánoce 1979 (25. prosince 1979) je považován." Někdo by snad mohl chtít vytrhnout první část druhého souvětí z kontextu a použít ji jako důkaz krvežíznivosti mudžahedínů píšících perskou Wikipedii. Já ale vzhledem ke kontextu věřím, že jde jen o špatný překlad. :)

Článek Sovětsko-afghánská válka v perštině:

fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AC%D9%86%DA%AF_%D8%B4%D9%88%D8%B1%D9%88%DB%8C_%D8%AF%D8%B1_%D8%A7%D9%81%D8%BA%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86

Google translator z perštiny do češtiny:

translate.google.com/#fa|cs|

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář